psst3

Ještě nemáte nové stanovy společenství vlastníků? Pssst

Nové stanovy společenství vlastníků

V tomto článku najdete klíčové body pro stanovy společenství vlastníků jednotek tak, aby byly v souladu s novou právní úpravou, tzn. v souladu s aktuálním zněním zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku (v textu používáme zkratku NOZ).

stanovy společenství vlastníků - termínyPro úpravu stanov najdete v NOZ dva termíny:

První termín je pro úpravu názvu do 1.1.2016 (snad už máte upraveno). V nové právní úpravě je třeba mít název „společenství vlastníků“ a „označení domu“. V případě, že společenství vlastníků jednotek nemá v názvu slovo „vlastníků“, je třeba tento nedostatek napravit velmi rychle.

Pokud si stále uchováváte ve stanovách tento drobný nedostatek, určitě by nebylo moudré na něj záměrně upozorňovat, nicméně, pokud se budete věnovat změně stanov, možná Vás budou zajímat další body, o které lze stanovy vylepšit.

Druhý termín je 1.1.2017, což je termín, kdy je třeba mít stanovy společenství vlastníků v naprostém pořádku.

Samozřejmě vzorové stanovy společenství vlastníků podle platné právní úpravy nebyly zveřejněny a zveřejněny nebudou. Jako vzor můžete použít své stávající stanovy, které přepracujete dle svých zkušeností a potřeb. Z toho plynou výhody a nevýhody. penize

Jedna ze základních nevýhod tkví v tom, že stanovy nemůžete zcela sestavit svépomocí, potřebujete služby advokáta, nebo notáře. Což znamená značné finanční vydání.

 

 

Zásadní výhoda nové právní úpravy pro stanovy společenství IMG_1449vlastníků – personalizace

Které části stanov je užitečné přizpůsobit potřebám SVJ?

Pro předcházení problémům a jednodušší fungování společenství vlastníků jednotek, můžete definovat jako statutární orgán například pouze předsedu, pokud Vám vyhovuje spíše model diktatury, nebo naopak můžete vymezit více členů, pak se Vám možná může hodit tzv. korespondenční hlasování, které můžete realizovat s pomocí moderních technologií mailem.

posta

Když budete mít ve stanovách jasně vymezeno, kdy kdo a jak rozhoduje, ušetří Vám to hodně energie.

Fungování SVJ můžete zefektivnit také využíváním plných mocí ve shromáždění.

Pokud to Vašemu společenství vlastníků jednotek vyhovuje, můžete umožnit členství ve výboru také nevlastníkovi.

Možností je hodně, záleží na Vás a Vašich zkušenostech, kam chcete, aby se fungování společenství vlastníků jednotek ubíralo.stanovy společenství vlastníků - soudní spor

Jeden bod doporučujeme všem, ošetřete ve stanovách řešení situace s dlužníky. Každý se může dostat do nepříjemných situací, důležité je mít jasně vymezeno, jak takové situace budete řešit, aby žádná ze zúčastněných stran nebyla nepatřičně znevýhodněna.

 

V případě, že si přejete také jasně vymezit konkrétní pravidla chování ve společných prostorech, můžete se nechat inspirovat článkkem o domovním řádu zde>>>

 Vzhledem k tomu, že se nevyhnete platbě za zpracování stanov, doporučujeme se pouze domluvit, jaký chcete mít výsledek v určitých situacích a přesné znění zpracuje advokát.

Chcete-li přesné znění právní úpravy, můžete si najít § 1115 – § 1239 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, například zde:

 

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obcansky-zakonik/cast3h2d4.aspx#cast3h2d4o5

Tento článek jste si mohli přečíst díky týmu společnosti AXATEM company s.r.o.

logo AXATEM 2

(Visited 1 964 times, 1 visits today)