IMG_1965

Správa nemovitostí ve vlastní režii – užitečné informace

Správa nemovitostí ve vlastní režii – užitečné informace

Samozřejmě chápeme, že v době, kdy zakládáte společenství vlastníků jednotek, či družstvo, nemusíte disponovat dostatečnou hotovostí, abyste mohli správce nemovitostí zaplatit bez přispění každého člena. V takové situaci je velmi důležité, aby všichni členové znali výhody a rizika spojená s tímto rozhodnutím.
Chcete-li mít v problematice jasno a díky tomu se fundovaně rozhodovat o Vašem majetku, děláme vše proto, abyste na našem webu našli co nejvíce užitečných informací.

Chybí Vám odpověď na Vaši otázku na našem blogu?

Napište nám na info@axatem.cz

V případě, že uvažujete o vedení správy nemovitostí svépomocí, mohou pro Vás být užitečné následující informace.

Výhodou pro Vás může být znalost účetnictví, máte-li ve výboru odborníka, který se živí  účetnictvím a má přehled v aktuální legislativě, může pro Vás být výhodné, když si účetnictví vedete sami. Podle Zákona č. 563/1991 Sb. o účetnictví v platném znění existuje od 1.1.2004 pouze podvojné účetnictví. Pokud takový člověk dokáže důvěryhodně a transparentně vést Vaše účetnictví, vůbec se nemusíte bát mu tuto část správy Vašeho domu svěřit. Výhodou je, že tento člověk je zcela zařízen pro vedení účetnictví a kromě poplatku za vedení účetnictví nemusíte kupovat kancelářské potřeby a jiné nezbytnosti, které by zvyšovaly provozní náklady.

Záleží na tom, jaké máte ve výboru vztahy a jak si vzájemně věříte, někdy se stává, že lidé jsou přátelé do doby, než přijde na peníze.

Opravdu velmi důležitý fakt, který byste neměli opomenout je trestně právní odpovědnost celého výboru. Ze zkušenosti víme, že v příjemným vztahům v domě nepřispívá neomezená moc výboru bez účasti třetí strany (správce nemovitostí).

Nejhorší na tom je, že často nevraživost mezi obyvateli domu nepramení z nekvalitního vedení, ale jen z neznalosti problematiky v řadách nečlenů výboru. Také se může stát, že členům výboru unikne nějaká aktualizace a orgán státního dozoru po kontrole udělí celému domu sankci. Tyto situace se velmi těžko vysvětlují samy o sobě a zkuste lidem ještě vysvětlit, že místo toho, abyste ušetřili musíte všichni platit více.

Výhodou pro Vás může být, máte-li v domě právníka, který je ochoten dávat právní rady zdarma, nicméně pokud se zrovna nespecializuje na tuto oblast, mohou být časem právní rady pro dům zdrojem problémů, protože tomu musí věnovat čas, který by mohl trávit jakkoliv jinak. Je rozdíl v tom, když se něčemu věnujete ve volném čase jednou za čas a když něco řešíte na denním pořádku.

Pro výkon správy nemovitostí potřebujete také softwarové vybavení, které je třeba zaplatit a také je třeba zaplatit člověku, který se musí naučit se softwarem pracovat a který bude průběžně věnovat čas tomu, aby do softwaru doplňoval informace.

Sečteno a podtrženo, pokud chcete za každou cenu ušetřit, můžete vyzkoušet rozdělit účetnictví a výkon správy nemovitostí, jen prosím pamatujte na to, že účetnictví se musí průběžně propojovat se zbytkem správy nemovitostí.

V případě, že již máte vyřešen software pro vedení správy nemovitostí, rozdělenou práci v oblasti účetnictví, právní, provozní, technické a nenadálé, pak doporučujeme připravit se na následující otázky.

Jak budeme postupovat, když nebude sedět spotřeba jednotlivých obyvatelů domu s dodavatelskou fakturou.

Kdo doplatí rozdíl?

Když rozdíl rozdělíte, kdo a jak to vysvětlí lidem v domě, že budou platit více?

Kdo bude řešit reklamace vyúčtování služeb?

Jak budete přepočítávat společnou elektřinu?

Kdo doplatí nedoplatek, když přepočet nebude sedět?

Bude v pořádku, když rozdělíte elektřinu podle rozhodnutí jednotlivce?

Otázky uvedené výše se občas objevují a musí je řešit každý správce nemovitostí, nicméně správce nemovitostí pro Vás znamená nezávislého zpracovatele informací a garantuje správnost v souladu s aktuální legislativou.

A když už řešíte otázku peněz, jak naložíte s dlužníky?

Netvrdím, že správce nemovitostí má komando mužů v černém, nicméně máte za sebou nezávislého poradce s kvanty zkušeností téměř s každou situací, ve které se můžete jako majitelé nemovitosti octnout, včetně nižších cen služeb u externích dodavatelů.

 logo AXATEM 2

Tento článek jste si přečetli díky týmu firmy Axatem Company s.r.o.

Chybí Vám odpověď na Vaši otázku na našem blogu?

Napište nám na info@axatem.cz

www.axatem.cz

(Visited 445 times, 1 visits today)